90 Saniyede Ezberleme Tekniği


10 malzemelik bir listeyi 90 saniyede ezberleyebilir misiniz? İşte size kolay yoldan en iyi ezberleme taktiği.

Hafızanızı geliştirmenin en iyi yolu hafızanızı çalıştırmak ve birçok duyunuzun bilgilerin algılanmasında yardımını sağlamaktır. Hayal gücünüz ne kadar iyi olursa, hafızanız o kadar iyi olur ve bir listeyi ezberlemekte kolaylaşır. Chester Santos´un hafıza tekniği de bu yöntemi içeriyor.

Aşağıdaki alışveriş listesini 90 saniyeden daha kısa sürede ezberleyebilir misiniz?

• Süt
• Yumurta
• Mısır gevreği
• Ekmek
• Jambon
• Yoğurt
• Baget
• Biftek
• Soda
• Patlamış Mısır

90 saniye geçtikten sonra, gözlerinizi makaleden kaldırın ve listeyi hatırlamaya çalışın. Birçok insan 7 maddeye gelmeden hata yapacaklar ve nerdeyse herkes sıralamada tereddüt edecek.

İŞTE HATIRLAMA METODU

 

KOMİK BİR HİKAYE YAZINDev gibi bir karton süt düşünün. Hayalinizde bunu şekillendirin. Çok büyük. Ve sadece çok büyük değil aynı zamanda etrafta zıplayan bir kutu. Ve birden patlıyor. Karton süt patladığında içinden yumurtaların uçtuğunu görüyorsunuz. Karton kutudan çıkan yumurtaların ayakları var ve dans ediyorlar. Yumurtaların dans ettiğini ve ayaklarını yere vurduklarını duyuyorsun. Sonra yumurtalardan biri kırılıyor ve içinden bir avuç mısır gevreği çıkıyor. Mısır gevreği yumurtadan makineli tüfekten fırlarmış gibi dışarı fırlıyor. Mısır gevreğinin ekmeği vurduğunu görüyoruz. O kadar hızlı vuruyor ki ekmek dilimlere ayrılıyor. Dilimlenmiş ekmeği görmek sizi acıktırıyor ve gidip bir dilim ekmek almaya karar veriyorsunuz. Bir dilim ekmeği ısırdığınızda, o sihirli bir şekilde jambona dönüşüyor. Tadına bakıyorsunuz, gerçekten çok lezzetli. Gerçekten jambon yediğinizi hayal edin. Hala elinizde bir jambon var ve onu yoğurda batırmaya karar veriyorsunuz. Jambonu yoğurda batırdığınızda jambonun tamamen eridiğini ve sadece yoğurdun kaldığını görüyorsunuz. Yoğurt köpürmeye başlıyor. Köpürdükçe içinden küçüklü büyüklü bagetler fırlıyor. Bu bagetler hayatınızda gördüğünüz en ilginç bagetler. Bütün bagetlerin orta kısmına biftek yerleşmiş olduğunu görüyorsunuz bir bagetteki biftek yere düşüyor ve yuvarlanmaya başlıyor. Biftek gittikçe daha hızlı yuvarlanıyor ve bir soda şişesini deviriyor. Bütün şişeler devriliyor. İlkinden soda fışkırıyor ama ikicisinden patlamış mısır ve bundan sonraki tüm soda şişelerinden patlamış mısır fırlıyor.HİKAYELERİ TEKRAR OYNATIN

Alışveriş listesindekileri hatırlamak için kocaman bir karton süt ile başlayan komik ve alışagelmemiş hikayeyi tekrar hatırlayın. Hatırladıkça, listedeki malzemeleri hatırlayacaksınız. Ve onları sırasıyla sayabileceksiniz. Eğer herhangi bir noktasını hatırlamakta zorluk çekiyorsanız, hikayeyi bir kez daha okuyun. Sakinleşin ve beyninizde gördüklerinizden keyif alın. Eğer hikayeyi hatırlarken gülüyorsanız, bu iyiye işarettir. Hatırlamak zorunda olduğunuz için endişelenmeyin. Sadece senaryoya odaklanın, hatırlama kendiliğinden gelecektir. Bilgiyi kodlamak için kullanılan senaryo yazma çok kolaydır.

EĞER LİSTE DAHA UZUN OLSAYDI NE OLACAKTI?

Örneğin: Süt, yumurta, mısır gevreği, ekmek,jambon, yoğurt, baget, biftek, soda, patlamış mısır, kraker, marul, peynir, fasulye, makarna. Mısırlar soda şişesini terk edince, krakerlerden oluşan bir duvarda dans edebilir, ve krakerlerde marul yetişmeye başlar, ondan kalın bir parça peynir filizlenir. Her filizden fasulye çıkar ve fasulyeler kendilerini kocaman bir kase makarnada karışırken bulurlar.

BU TEKNİĞİ HER YERDE KULLANIN

Bu teknik alışveriş listesini ezberlemekten çok daha fazla şeyde kullanılabilir. Konuşmanızın veya prezantasyonunuzun  noktalarını ezberlemeniz için kullanılabilir. Örneğin savaş; silah ve askerlerle, ekonomi; para, sağlık; bandaj ve doktorlar ile temsil edilebilir. Dolayısıyla, savaş, ekonomi ve sağlık hakkında konuşacağınız zaman, askerlerin çok büyük paralara karşı savaştığını, ve insanların bandajlanıp doktorlar tarafından taşındığını düşünebilirsiniz. Hatta global ısınmadan bahsetmek isterseniz, doktorların eridiğini düşünürsünüz. Bütün önemli noktalar için bir şekil bulursanız, konuşmanızı çok daha rahat yaparsınız.

About these ads

29 thoughts on “90 Saniyede Ezberleme Tekniği

 1. en kolay yolu ezberleyeceginiz metni vb. 5 kez okuyun sonra gözlerinizi kapatarak okumaya baslayn

 2. ARKADAŞLAR BANA DA YARDIM EDİN ZAMAN ÇOKTA ŞU 8.SINIF FEN BİLGİSİNDE ASİTLER BAZLARIN EZBERLENMESİ VAR.ÖRNEK;HCL TUZ RUHUYMUŞ MESELA KEZZAP VAR ŞU VAR BU VAR EL İNSAF BANA CEVAP YAZIN LÜTFEN LAN LİSE SINAVINA GİRCEM.

 3. arkadaşlar bu siteye sırf gülmek için giriiyormmm :) tobee tobbeee ben ayetel kursiyi ezberlemek için girmşşşştimmmm buu siiteye ama şimdiii ezbere biliyorum bu teeekniğii kkullanmadan kendi aklınızı ve ruhunuzu dinlynn arkaddaşlar çünkü biz gakkoşluyuz (elazğğ) buranınn insanları çok kofik,orjik yediğinden çok zekiler

 4. hiç birşey olmuyor biz istiklal marşının 10 kıtasın ezberliyoruz sadece 6 kıtası ezberimde yardım

 5. bencede erol… :D
  BİRDE 90 SANİYE FALAN DEMİŞLER O HİKAYEYİ 90 SANİYEDE YAZCAN BİDE EZBERLİCEN BALİ 9 DK DESELERİ :D

 6. çok teşekkür ederim. ingilizce sınavında bizzat bu taktiği kullandım ama aradan 3 sene geçti ve tekrar kullanacağım :)

  bu arada 12 yaşındayım diyen arkadaş daha hayal gücün yok ki be yavrum :)

  • herkezde ayetel kürsi ezberliyo ben uzak yakınlık şiirini ezberlicem hem de yarına

 7. ben 8 kere okudumda saçma bişey bide ayetel kürsi kolayca nasıl ezberlenir diyordum bunlar bana alışveriş listesi ezberle dediler

 8. şarkılayarak ezberleyin derim aklınıza kolay ve güzel akılda kalan türden kafiyeye sahip coşkulu bir müzik/şarkı getirin söz olmasın siz bu şekilde malzemeleri doğru şekilde kafiyelere yerleştirin sizin için daha kolay olacaktır.

 9. 90 saniyede hepsini ezberledim 8 kere okudum tekrarlayarak bitti :D tekniğide biraz saçma buldum..

 10. hahahahah hiç bi yöntem uygulamadım kronometre tuttum tam 90 saniyede hepsini ezberledim ve de saydım!kolay ezberleme tekniği bence en iyisi şarkı yapmak!o kelimeleri bir şarkı gibi söylüosun tabiki melodisini kendn uyduruyosun:)ve de ezberliyosun !!!! sütyumurtamısır ekmekjambonyoğurt bagetbifteksodapatlamışmısııııııııııır (bitişik yazdıklarım hızlı okuncak…)

 11. Melih Duyar Mega Hafıza Teknikleri merakı olan arkadaşlar internetten aratıp indirebilir. etkili bir yöntemdir.

 12. ben 12 yaşındayım böyle saçma bir teknik görmedim. bence 10-15 defa okuyunca daha iyi ezberleniyo

 13. dev hikayeyi yazıp ezberleyip tekrar hatırlayana kadar 10 taneyi ben ezberlerdim bile :D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s