Yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Mehmet Görmez kimdir?


1959 yılında Gaziantep”te doğdu. İlk öğrenimini Nizip”te, orta öğrenimini Gaziantep İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. 1983″te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenime başladı. Bir yandan yüksek öğrenimini sürdürürken, diğer yandan önce Kırıkkale”de Kur”an kursu öğreticiliği, ardından Ankara”nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu.

1987″de yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalında yüksek lisans yapmaya başladı. 1988″de bir yıl süreyle Kahire Üniversitesinde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1990″da “Musa Carullah Bigiyef, Hayatı, Fikirleri ve eserleri” adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına başladı. 1994″te “Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu” adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ayrıca doktora çalışması, 1996″da Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.

1995-1997 yıllarında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi. Diğer taraftan Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında görev aldı. 1997-1998 yıllarında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere”de bulundu. 1998″de yardımcı doçent, 1999″da doçent, 2006 yılında da profesör oldu. 2001–2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi.

13.08.2003″te Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Yayınlanmış bir çok eseri bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez evli ve üç çocuk babası olup Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Memurlar.Net

About these ads

8 thoughts on “Yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Mehmet Görmez kimdir?

  1. sayın görmez anadilde din dersi diyorsunuz ezanıda türkçe okutursunuz bu gidişle

  2. Din Külturu dersınde hoca suan kı dıyanet ıslerı baskanı nı sordu telefondan gırdım baktım bu sayfa cıktı karsıma ve 100 aldım sozlu notu :):) telefondan bunları okudum…

  3. allah razı olsun kardeşim.Sayın mehmet görme z benim hemşehrim oluyor zaten.Bir GAZİANTEPLİ olarak kendi ilimden ve ülkemden gurur duyuyorum.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s