Sosyal Bilgiler Dersine Nasıl Çalışmalı?


Sosyal Bilgiler dersine nasıl çalışmalıyım? Bu soruyla mesleğim gereği bir çok defa karşılaştım.Her defasında bu soruya tatmin edici bir cevap vermeye çalıştım.Fakat şunu gördüm ki çalışmanın faydalı olabilmesi için, çalışan kişinin çalışmayı bir zorunluluk olarak değil de severek yaptığı bir iş olarak görmesi gerekiyor.Aksi halde bir an önce bitmesi için baştan savma yapılan bir görevden farkı kalmıyor.

Sözü fazla uzatmadan asıl konumuza dönelim.

1- “Sosyal Bilgiler dersi sözel bir derstir herkes çok rahatlıkla anlayabilir” anlayışı yanlıştır.Daha doğrusu yanlış olan, anlamak ile başarılı olmanın aynı şeyler olmadığının bilinmemesidir. Eğer anlamak ile başarılı olmak aynı şeyler olsaydı, okuduğunu anlayan herkesin tüm sözel derslerden başarılı olması gerekirdi.Ama görüyoruz ki değil.

2- Sosyal Bilgiler dersinde başarılı olmak için, öncelikle “ bu kadar şeyi öğrenmenin bize ne faydası olacak” anlayışını bir kenara bırakmak ve “öğrendiğim her şeyin mutlaka bir faydası vardır” anlayışı ile olaya yaklaşmak.Böyle yaptığımız zaman bize gereksiz gelen bir çok ( savaş,antlaşma,olay,ülke,coğrafi özellik…) şey anlam kazanacağı için öğrenmemiz kolaylaşacak.

Kaldı ki Sosyal Bilgilerde öğrendiğimiz her şeyi gerçek hayatta kullanacağız diye bir şey yok.Bu bilgiler bize sınavlarda gerekli ve biz bir amacımız varsa ve bu amaca ulaşana kadar bu bilgilere muhtaç isek çok fazla sorgulama şansımız yok…

3- Sosyal Bilgiler dersinin gerekliliğini kabul ettikten sonra çalışma tarzımızı belirlemeliyiz.Kimimiz bir kez, kimimiz beş kez okuduğumuzda anlarız.Okumak anlamak, anlamak öğrenmek değildir.Öğrenmek ifade edebilmektir.Bir bilgiyi ezbere başvurmadan kendi cümlelerimizle ifade edebiliyorsak öğrenmişiz demektir.Hep verdiğim bir örnek vardır.Başkasına kendi cümlelerimizle anlattığımız fıkra öğrendiğimiz fıkradır ve bunu kolay kolay unutmayız. Geriye kalan bu fıkrayı unutmamak için arada bir tekrar etmektir.

4- Çalıştığınız ya bir konu ya da bir ünite olsun. Anladığımıza inandığımız kadar okuyalım konuyu ya da üniteyi.Sonra kitabı kapatalım.Aklımızda kalanları bir kağıda not etmeye ya da arkadaşımıza anlatmaya çalışalım.Eğer aklımızda kalanlar bir kaç satırı ya da cümleyi geçmiyorsa çalışmamız başarılı olmamış demektir.Tekrar çalışacağız.Örneğin üç sayfalık yer çalıştık.Bir sayfalık bir özet çıkarabiliyorsak aklımızdan, işte o zaman çalışmamız başarılı olmuş demektir.Öğrenme gerçekleşmiş demektir.Şimdi de öğrenmeyi pekiştirmek için çalıştığımız konu ile ilgili bol bol test sorusu çözmeliyiz.Çözdüğümüz soruların büyük çoğunluğunu doğru yapmışsak amacımıza ulaşmışız demektir.

5- Not tutarak çalışmak, önemli yerlerin altını çizmek, kendince sorular çıkarıp cevaplamak,öğrendiklerimizi birisiyle paylaşmak öğrenmeyi kalıcı kılacaktır.

Sonuç olarak; Dersi sev-Gerekli olduğuna inan-Çalışma tarzını bil-Öğrenmek için çalış-Test çözerek pekiştir-Tekrar et.

En iyi çalışma tarzı sana en uygun gelen/seni başarılı kılan çalışma tarzıdır.

Zeki DOĞAN

About these ads

15 thoughts on “Sosyal Bilgiler Dersine Nasıl Çalışmalı?

 1. Ben sosyal bilgilere hic calismiyorum aslinda fazla bilgim de yok ama sinavlarda cok iyi notlar cikaryorum

 2. eve geldiğimde sosyal tekrar ediyorum ederken özet çıkarıp renkli kartlara soru cevap yazıyorum sınav zamanında sadece o tekrarları okuyorum renkli kartları okuyup birisine onları anlatıyorum önemli yerlerin altını çizip okuyorum ve test çözüyorum

 3. dediğiniz gibi yapıcam inşallah sosyal bilgiler dersinden sıkıntı çekmem
  :(:(:(

 4. Çocuklar webde dolanırken hocanızın sayfasına denk geldim müsadesine sığınarak bir ek yapmak isterim.

  Çalışmalarınız esnasında okumakla yetinmeyin; alın kağıdı kalemi elinize okuduğunuz paragraftaki önemli noktayı yazın. Bunu bilgisayarla değil el ile yapın. Ve de mümkün mertebe kendi cümlelerinizi kullanın. Örneğin kitabınız da “Demokrasi’nin olmazsa olmazlarından birisi de çoğulculuktur” gibi bir cümle varsa bunu kendi cümlenizle “Demokrasiler de çoğulculuk esastır” gibi yazabilirsiniz.

  Ayrıca formülleştirmeyi de kullanın. Örneğin;

  “Demokrasi = Çoğulculuk + Millet İradesi + …. ” şeklinde formüle edin.

  Bu çalışmaları özenerek, güzel bir yazıyla yapmaya özen gösterin. Ne kadar özen gösterirseniz yazdığınız her cümleyi daha uzun süre tekrar etmiş de olursunuz.

  Hocanızın da söylediği gibi konuyu bilmeyen arkadaşlarınıza anlatın; gündelik yaşamdan örnekler vermek mümkünse verin.

  Okuyarak veya dersi derste dinleyerek ders ile karşılıklı etkileşime girmeden yapılan öğrenmeler hem çok daha alt seviyelerde kalır hem de unutulmaya mahkumdur. Hocanızın söylediği çalışmaları ve de kısaca eklediğim özet çıkarma (ezberden değil kitaba bakarak) çalışmasını yapmanız takdirinde hem öğrenmeleriniz çok daha kalıcı olacaktır hem de bu çalışma disiplini ile akademik benliğiniz gelişecek arkadaşlarınız arasında da popülariteniz artacaktır.

 5. bn 6.sınıf öğrencisiyimm ve sosyalbilgilerden anlamıorumm ne yapmam lazmm?????

  • Anlamak için öncelikle çalışmanız lazım.Bunun için her gün konu tekrarı yapmalı ve çalıştığınız konularla ilgili sorular çözmelisiniz.Ayrıca dersi sevmelisiniz.Okuduğunu anlayan herkes sosyal bilgiler dersini rahatlıkla yapabilir…

   • pekii bnn bunları yaptığım halde ve dersi sewdiğim halde yapamıorum yaptığım tekrarlar hemenn aklımdan uçuooo

  • bende 6. sınıf öğrencisiyim bende sosyal dersini yapamıyorum inşallah ikimizde isteğimize kavuşuruz

 6. cok saolun bıde bu ygs-lys arasında tam konu sınırı varmı edebıyatla felsefede var oldunu blıorum tarıh-cografya nasıl anlamadım .sımdı gecmıs knularda bılgı yonunden eksık olduum yerlerı calısmak zrundamıyım yoksa sadce çagdas turk tarıhı felan cogr2 mı calısmalıyım

  • Kardeş inan çok ayrıntılı bilgim yok.Ama LYS daha akademik olacaktır sanırım, yani daha zor.Sana naçizane tavsiyem çok soru çöz.Hem eksiklerini görürsün, hem her tür soruya aşina olursun.Allah yardımcın olsun.

 7. ya bende bı sozel ogrencısıyım ama felsefe2-edebıyat2vs bu lys e konularına hıc calısmadım 2 ay yterlımı acaba alt yapıda var ama konu eksıgım var ne yapmalyım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s